آموزش طراحی وب

سایت های داینامیک و استاتیک

در این مقاله با مفهوم سایت های داینامیک (پویا) و استاتیک (ثبات) و cms ها آشنا خواهید شد .

سایت های داینامیک و استاتیک

سایت ها به طور کلی به دو دسته Dynamic و  static  تقسیم می شوند .

سایت های Static  : سایت هایی که نیاز به بروز رسانی ندارند و صرفا جهت معرفی یک موضوع طراحی می شوند را با  HTML به همراه  Css نوشته و بارگذاری می نمایند ، این نوع سایت ها را تنها طراح و کسی که دانش کد نویسی داشته باشد می تواند ویرایش نماید ، و جهت بروز رسانی سایت باید فایل ها ویرایش شوند و سپس بار دیگر روی سرور بارگذاری شوند . بطور کلی امروزه کمتر کسی از این نوع سایت استفاده می نماید .

سایت های Dynamic  : سایت هایی که دارای سیستم مدیریت محتوا و کنترل پنل مدیریت هستند و با زبان های برنامه نویسی تحت وب نوشته می شوند را داینامیک می نامند ، این نوع سایت ها را با زبان های  PHP , Asp.net  و دیگر زبان های برنامه نویسی نوشته و پیاده سازی می نمایند ، که مدیر آن می تواند بدون دانش برنامه نویسی سایت خود را به راحتی توسط کنترل پنل مدیریتی بروزرسانی نماید .

CMS چیست ؟

CMS یا Content Management System به معنی سیستم مدیریت محتوا می باشد .  امروزه  سایت های پویا و داینامیک را با CMS های مختلف بارگزاری و راه اندازی می کنند . در این نوع سایت ها مدیر می تواند به راحتی و بدون داشتن دانش برنامه نویسی ، از طریق کنترل پنل مدیریت ، به محتوای سایت خود بیافزاید ، یا آن ها را ویرایش و یا حذف نماید . داده های ارسال شده تماما در دیتابیس ذخیره می شوند سپس توسط کوئری های مختلف از دیتابیس فراخوانی شده و بر روی سایت به کاربران نمایش داده می شوند . از سیستم های مدیریت محتوای رایگانی که امروزه اکثر سایت های تفریحی ، دانلود ، خبری و … استفاده می کنند می توان وردپرس ، جوملا ، دیتالایف ، پی اچ پی نیوک  و … را نام برد . برای استفاده از CMS های رایگان می توانید به راحتی آن ها را از سایت های مرجع دانلود و بر روی هاست خود نصب نمایید و استفاده کنید .

یک CMS چه امکاناتی دارد ؟

۱- ارسال مطالب ، ویرایش ، حذف ، انتشار و عدم انتشار مطالب

۲- چند زبانه بودن سایت

۳- ایجاد نقشه سایت داینامیک

۴- امکان ایجاد تجارت الکترونیک یا فروشگاه مجازی

۵- ایجاد فرم برای دریافت اطلاعات کاربران

۶- ایجاد فرم تماس با ما

۷- امکان ویرایش قالب سایت

۸- مدیریت دیدگاه های کاربران

۹- ایجاد برگه ها و صفحات مختلف برای سایت

۱۰- استفاده از افزونه های مختلف برای افزایش کارایی سایت ، مانند افزونه نظرسنجی ، افزونه لایک مطالب و نمایش مطالب محبوب و …

۱۱- و صدها قابلیت دیگر …

تهیه شده در مدرسه آنلاین ایرانیان

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

دیدگاه ۲

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی