آموزش طراحی وب

آیا باید قوانین XHTML در HTML5 رعایت شود؟

در این مقاله قوانین XHTML رو به شما دوستان یادآوری می کنیم و این قوانین را در HTML5 نیز بررسی می کنیم .

آیا باید قوانین XHTML در HTML5 رعایت شود؟

در این مقاله قوانین XHTML رو به شما دوستان یادآوری می کنیم و این قوانین را در HTML5 نیز بررسی می کنیم .

در XHTML تمامی عناصر باید بسته شوند .

در کدنویسی بر اساس XHTML تمامی عناصر باید حتما دارای تگ پایانی باشند و بسته شوند . حالا چه عنصر ما دارای تگ پایانی باشد ، مانند <p></p> ؛ یا اینکه تگ ما self-closed یا voide باشد ، یعنی تگ پایانی ندارد اما باید در انتهای خود تگ از علامت / استفاده شود . این تگ ها نمیتوانند تگ های دیگر را درون خود جای دهند ، مانند :  link , img , input .

شما هنوز هم میتوانید قوانین XHTML را در HTML5 رعایت کنید ؛ شاید اینطور به نظر برسد که رعایت این قوانین کد شما را مرتب تر و تمیزتر می کند.

در HTML5 به جهت کم کردن حجم کدها ، شما میتوانید برای تگ های self-closed دیگر علامت / را بکار نبرید و تنها تگ را در کد قرار دهید . مانند <br> . اما تمامی عناصری که دارای تگ پایانی هستند ، همچنان باید از تگ های پایانی خود بهره ببرند . مانند : <p></p> زیرا که این عناصر می توانند عناصر دیگر را در خود جای دهند و باید دارای تگ پایانی باشند .

پس نتیجه میگیریم که در HTML5 تگ های Self-closed به صورت <br> بدون علامت / نوشته می شوند و عناصری که دارای تگ پایانی هستند به این صورت <p></p> با تگ پایانی نوشته می شوند .

در XHTML تمامی حروف باید به کوچک نوشته شوند .

بصورت کلی اگر بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم ، باید خدمتتان عرض کنم که در HTML5 هر ایرادی که مربوط به نگارش کدها باشد در نظر گرفته نمی شود مگر اینکه موجب تخریب و ناکارآمدی سند شما باشد . یعنی در HTML5 تمامی موارد زیر باهم یکسان هستند :

 

در XHTML مقادیر خاصیت ها باید در دو علامت “” قرار بگیرد .

در HTML5 نیازی نیست که حتما مقادیر خاصیت ها درون “” قرار بگیرند ؛ یعنی شما میتوانید کد را بصورت زیر بنویسید :

 

در XHTML باید تمامی خاصیت ها دارای مقدار باشند حتی اگر خاصیت و مقدارش باهم یکسان باشند .

در HTML5 خاصیت هایی که می توانند فعال یا غیرفعال باشند که بصورت بولی شناخته می شوند ، را می توانیم بصورت خلاصه بنویسیم و مقدار مربوط به آن را ذکر نکنیم . یعنی کد زیر در HTML5 صحیح است :

 

پیشنهاد ما :

با وجود اینکه HTML5 در موارد بالا سخت گیری نمیکند ، اما پیشنهاد ما به شما این است که :

–  برای یکپارچه سازی کدها ، تمامی عناصر و خاصیت ها و مقادیر را بصورت حروف کوچک بنویسید .

–  اگرچه شما مجاز هستید که مقادیر خاصیت ها را در دو علامت “” قرار ندهید ، اما احتمال اینکه به مقادیری برخورد کنید که نیاز به “” دارند ، زیاد است . مانند زمانی که شما نام چند کلاس را به یک عنصر می دهید ، آن زمان است که شما باید از دو علامت “” استفاده کنید و نام کلاس ها را با یک فاصله کنار هم  بین دو علامت “” قرار دهید . در نتیجه به شما پیشنهاد می کنیم که تمامی مقادیر را در دو علامت “” قرار دهید .

مثال :

–  علامت / را از اخر تگ های Self-closed حذف کنید . مانند : input , meta , link

–  برای خاصیت هایی که از مقادیر بولی یعنی همان فعال و غیرفعال استفاده می کنند ، مقدار درج نکنید . یعنی بجای نوشتن  <input type=”text” disabled=”disabled”> بنویسید <input type=”text” disabled>

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی