آموزش طراحی وب

مجوز GNU GPL چیست؟

در این مقاله به زبان ساده مجوز GNU GPL توضیح داده خواهد شد .

GNU GPL

مجوز GNU GPL  چیست؟

اگر بخواهیم  به زبانی ساده این مجوز را برای شما توضیح دهیم باید بگوییم که ، GPL  مخفف General Public License به معنی مجوز استفاده عمومی است . این مجوز کپی از نرم افزارهای رایگان را برای عموم در چارچوب یک سری قوانین آزاد کرده است . قبل از استفاده از هر نرم افزاری چه متن باز و چه محافظت شده (متن بسته) باید به قوانینی که مجوز آن تعیین کرده است احترام بگذاریم و آن ها را رعایت کنیم . مطالعه این مجوز ها به عموم کاربران ، پشتیبانان ، توسعه دهندگان ، تولید کنندگان و … در صنعت نرم افزار توصیه می شود .

برای نرم افزارهای متن باز مجوزهای زیادی وجود دارد که مشهورترین آن ها GPL می باشد . این مجوز توسط بنیاد نرم افزار رایگان که آن را FSF ( Free Software Foundation) می نامیم ، وضع شده است که نام این پروانه را GNU GPL نامیده است . این بنیاد می گوید : زمانی که ما از کلمه Free استفاده می کنیم ، به آزادی در استفاده از نرم افزار اشاره می کنیم نه قیمت آن . این پروانه طوری طراحی شده است که به شما این اجازه را می دهد که از نرم افزارهای رایگان متن باز استفاده کنید و یا قطعه ای از آن را در نرم افزارهای رایگان خود به کار ببرید و در مقابل ،در صورت تمایل شخصی خودتان می توانید هزینه ای برای این Source code پرداخت کنید ؛ اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که (چه با پرداخت هزینه و یا چه به صورت رایگان) زمانی که حتی این نرم افزار را توسعه می دهید ، آن را در انحصار و حقوق شخصی خودتان معرفی نکنید و حق کپی رایت را محفوظ نگه دارید ، همچنین Source Code را به رایگان در اختیار دیگران نیز قرار دهید ، شما تنها حق دارید تکه کدی که خودتان جهت توسعه به نرم افزار اضافه کرده اید را با نام خودتان به عنوان توسعه دهنده معرفی کنید بدون اینکه توسعه دهندگان قبلی را مخفی نگاه دارید .

GNU

با توجه به دیدگاه FSF ، قصد GPL دفاع از آزادی های برنامه نویسان، توسعه دهندگان و کاربران است. نویسندگان پروانه بیش از اینکه به قطعیت استدلالشان در دادگاه فکر کنند در پی انتقال مفهوم مورد نظرشان به کاربران پروانه اند. وقتی نرم افزاری با پروانه GPL  منتشر می شود فضایی چند وجهی در اطراف آن شکل می گیرد . از یک طرف امکان بی پایان توزیع و ارتقاء آن پدید می آید . از طرف دیگر همواره نرم افزار خصوصیات نرم افزار آزاد را با تعریف FSF حفظ خواهد کرد . علاوه بر این ، روح حاکم بر GPL  افراد را تشویق می کند تا بجای جستجو در کارهای غلط دیگران ، کار خود را درست انجام دهند و در اختیار بقیه افراد جامعه بگذارند . تمام این ها و مهمتر از همه روح انسانی و اخلاق گرای پروانه GPL  می تواند دلایل محبوبیتش درمیان برنامه نویسان باشد .

تهیه و ترجمه در مدرسه مجازی ایرانیان

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

دیدگاه ۳

  • تو ایران که هیچ مجوزی (حتی کپی لفت) رعایت نمیشه و تا زمانی که وضع همین باشه برنامه نویسای این مملکت پیشرفتی نمیکنن و با #C برنامه های چرت مینویسن

    • سلام دوست عزیز
      منظورتون و دقیقا متوجه نشدم ، اما این مقاله ترجمه شده نیست و مربوط به یکسال پیش میشه.
      موفق باشید

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی