آموزش طراحی وب

معرفی تکنولوژی های XML

در این مقاله تکنولوژی هایی که با XML کار می کنند را معرفی می کنیم و نحوه کار با آن ها را در مقالات جداگانه توضیح خواهیم داد .

معرفی تکنولوژی های XML

در این مقاله تکنولوژی هایی که با XML کار می کنند را معرفی می کنیم و نحوه کار با آن ها را در مقالات جداگانه توضیح خواهیم داد .

DTD : برای تعریف الگوی فایل XML و اعتبارسنجی داده هایی که کاربر به یک سند XML می فرستد ، مورد استفاده قرار میگیرد .

Schema : کاربر Schema دقیقا مانند DTD عمل می کند . از آن نیز برای اعتبارسنجی و تعریف ساختار یک سند XML استفاده می شود تا کاربران بدانند چگونه به درستی داده های خود را تعریف کنند .

 XSLT : با استفاده از XSLT شما می توانید فایل XML را به فرمت های مورد نظرتان تبدیل نمایید و خروجی ای را تولید کنید که بتوان آن را در مرورگر وب نمایش داد . رابطه XSLT با XML بیشتر شبیه SQL  با DataBase است . همانطور که با  SQL از دیتابیس کوئری می گیرید و داده ها را تغییر می دهید ، XSLT هم می تواند بخشی از سند XML را کوئری بگیرد و محتویات جدید تولید نماید .

XPath : در XML این محدودیت را داریم که برای کوئری گرفتن از آن نمی توانید به تنهایی از خود  XML استفاده کنید ، XPath این محدودیت را مرتفع کرده است . XPath یک زبان پرس و جوی هدایتگر است که برای قرار دادن داده در یک سند XML به کار گرفته شده است . شما می توانید از XPath برای ایجاد کوئری از اسناد XML استفاده نمایید ، همان طور که از SQL برای کوئری گرفتن از دیتابیس استفاده می نمایید . این تکنولوژی می تواند از یک قسمت از سند یا عنصر ، خاصیت ها و یا مقادیر موجود در سند XML ، کوئری بگیرد و اطلاعات خاصی را که در پرس و جوی طراحی شده صدق می کند برگرداند .

DOM :   DOM را در Application های خود تعریف می کنید تا بتوان به سند XMLی که طراحی شده دسترسی داشته و آن را تغییر دهید .

در مقالات بعدی مرتبط با XML در رابطه با هر تکنولوژی به صورت مفصل توضیح خواهم داد .

تهیه شده در مدرسه آنلاین ایرانیان

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

۱ دیدگاه

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی