آموزش طراحی وب

مقدمه آشنایی با grunt و bower

با مرگ ویندوز xp و به طبع اینترنت اکسپلور ۷ خوشبختانه دست توسعه دهندگان [ایرانی] بازترشده. و به همین دلیل نرم افزار های تحت وب با سرعت بیشتری به سمت مدرنیزه شدن حرکت می کنند.

grunt-and-bower

مقدمه آشنایی با grunt و bower

با مرگ ویندوز xp و به طبع اینترنت اکسپلور ۷ خوشبختانه دست توسعه دهندگان [ایرانی] بازترشده. و به همین دلیل نرم افزار های تحت وب با سرعت بیشتری به سمت مدرنیزه شدن حرکت می کنند. بدین ترتیب نرم افزار ها روز به روز بزرگتر و بزرگتر می شوند و اینجاست که ما با «بحران مدیریت پروژه» مواجه می شویم. و سوال هایی نظیر “چگونه پروژه خود را مدیریت کنیم؟” و مهمتر از آن “چگونه روند توسعه را سازماندهی کنیم؟” ذهنمان را درگیر می کند.

 

امروز قصد دارم شما را با دو ابزار بسیار مهم و دوست داشتنی به نام های Grunt و Bower آشنا کنم. و در جلسات بعدی به نصب و معرفی پلاگین های مرتبط می پردازم.

Grunt چیست ؟

واژه Grunt (بخوانید گرانت) به معنای خرخر کردن [خوک] است. اما جدای از نحوه تلفظ و معنایش، گرانت یک ابزار جادویی است که می تواند برنامه (task) های نوشته شده به زبان جاوا اسکریپت را اجرا کند. درواقع ذهنیت اکثر افراد درباره جاوا اسکریپت به پویانمایی صفحات و کتابخانه jquery ختم می شود (که کاملا اشتباه است، اصلا از زمانی که گرانت ایجاد شده این موضوع نقض می شود).

شما برای فشرده سازی تصاویر چه کاری انجام می دهید؟ – معمولا با استفاده از فتوشاپ خروجی مخصوص وب تولید می کنید، و یا از ابزار های آنلاین استفاده می کنید.

بهتر نیست با تایپ کردن یک دستور بسیار ساده در خط فرمان (git-bash) تمامی تصاویر پروژه تان را فشرده کنید؟

اگر شما هم مثل من در روز ۵ الی ۶ ساعت روی پروژه هایتان کار می کنید قطعا از انجام عمل بارگذاری مجدد صفحه (Reload) خسته شده اید ! نه؟ – خب گرانت اینجاست تا صفحات پروژه شما را به صورت خودکار Reload کند (بیشتر بخوانید).

کاربرد های گرانت به همین دو مثال ساده ختم نمی شوند! بلکه تا کنون (در زمان نگارش این مقاله) بیشتر از چهار هزار افزونه برای گرانت به ثبت رسیده است که صرفنظر از پلاگین های مشابه، دست کم دو هزار پلاگین متنوع در انتظار شماست. این یعنی مدیریت پروژه به سادگی آشامیدن یک لیوان آب خنک.

bower چیست؟

bower (بخوانید ba-wer) یک ابزار مدیریت وابستگی است که مانند گرانت تحت جاوا اسکریپت پیاده سازی شده است. (ترکیبی از NPM و nodeJS).

به کمک این ابزار شما یک لیست از نیازمندی های پروژه (مانند فریمورک های css یا کتابخانه های مختلف جاوا اسکریپت) را در فایلی به نام bower.json ذخیره می کنید و با اجرای دستور bower install به صورت خودکار تمامی نیازمندی ها دانلود می شوند. البته می توانید به صورت تکی و با صدا زدن نام بسته مورد نیاز، آنرا دانلود کنید و [تقریبا] نیازی به فایل bower.json نیست.

این ابزار ممکن است در مقایسه با گرانت چندان کاربردی نباشد اما ویژگی های زیر به خوبی ضرورت وجود آن را مشخص می کند.

  • نیازی به جستجو برای پیدا کردن کتابخانه های مختلف نیست (صرفه جویی در زمان).
  • بروزرسانی کتابخانه ها بسیار آسان تر است (مدیریت نیازمندی ها).
  • با کپی کردن فایل bower.json می توانید [در هر پروژه ای] مجددا فایل ها را دریافت کنید. (قابلیت استفاده مجدد)
  • دریافت کتابخانه ها از منابع مختلف مثل github درصورت موجود نبودن در لیست اصلی.

چند ابزار دیگر.

درحال حاظر من در تمامی پروژه هایم از گرانت و باور استفاده می کنم، اما در برخی موارد از ابزار های دیگری هم استفاده می کنم که بد نیست خودتان کمی درباره آنها تحقیق کنید.

  • yeoman به کمک این ابزار می توانید برای شروع پروژه یک چهار چوب ایجاد کنید. (با yeoman بیشتر آشنا شوید)
  • CasperJS به کمک این ابزار تست کردن پروژه در مرورگر بی دردسر می شود.
  • The Intern فراهم سازی محیط testbed برای بهبود روند آزمایش پروژه.

کلام پایانی

مراتب آشنایی با ابزار های مورد بحث در این مقاله قبلا هم در وبسایت های مختلف به زبان فارسی ترجمه شده است و (برخلاف میل باطنی) به دلیل اینکه مخاطبین مدرسه مجازی ایرانیان عموما افراد تازه کار هستند، بار دیگر مراتب آشنایی را توضیح می دهم. در جلسات بعدی سعی می کنم تخصصی تر با این مسئله برخورد کنم تا در کنار یادگیری افراد تازه کار، رضایت افراد حرفه ای نیز جلب شود.

من مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات ارزشمند شما هستم.

محمد هادی اعظمی

من محمد هادی اعظمی، برنامه نویس و توسعه دهنده نرم افزار هستم. چهار سال است که به طور جدی در این زمینه فعالیت میکنم و با مجموعه های مختلف تحت عناوینی مثل طراح وب، توسعه دهنده نرم افزار و توسعه دهنده وب کار کرده ام.

دیدگاه ۴

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی