آموزش طراحی وب

مقدمه ای بر Seo (قسمت اول)

امروزه محبوبترین ابزاری که کاربران برای پیدا کردن محصولات و اطلاعات در وب استفاده می کنند موتورهای جستجوگر هستند .

seo

(مقدمه ای بر Seo ) (قسمت اول)

امروزه محبوبترین ابزاری که کاربران برای پیدا کردن محصولات و اطلاعات در وب استفاده می کنند موتورهای جستجوگر هستند . در نتیجه رتبه ی مناسب در موتورهای جستجوگر می تواند نقش موثری در موفقیت شما در دنیای وب داشته باشد .

هدف از بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر ، افزایش تعداد بازدیدکننده از طریق قراردادن در فهرست غیرپولی و ارگانیک موتور جستجو می باشد . فاکتورهای متفاوت و بسیار زیادی در رتبه بندی موتورهای جستجو نقش دارند که در این جلسه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد .

 ارزش لینک ها

لینک ها در دنیای وب ساختاری را فراهم می آورند که در آن اطلاعات در کنار هم قرار میگیرند . به عنوان مثال اگر صفحات زیادی به یک صفحه لینک شده باشند این نشان دهنده این است که آن صفحه نسبت به سایر صفحات از اهمیت بالایی برخوردار است که این امر موجب می شود موتور جستجوگر برای آن صفحه امتیازی در نظر بگیرد .

نکته قابل توجه این است که لینک ها باید حاوی محتوایی باشند که نشان دهنده محتوای متن مورد نظر باشند ، به عنوان مثال اگر لینکی حاوی کلمه آموزش طراحی باشد نشان دهنده این است که مطلب مورد نظر در رابطه با آموزش طراحی می باشد که با رعایت این امر موتور جستجوگر امتیاز مثبتی برای این صفحه در نظر میگیرد .

در بین فاکتورهایی که در بهینه سازی مورد اهمیت قرار میگیرند ارزش لینک از همه بالاتر است ، پس بهتر است به این فاکتور اهمیت بسیاری دهیم همچنین برای نتیجه ی بهتر استاندارد آن را رعایت کنیم .

نقش لینک ها در رتبه بندی موتورهای جستجوگر :

برای اینکه لینک ها و URL ها بتوانند امتیاز مثبتی از موتورجستجو دریافت کنند باید حاوی کلمات کلیدی باشند که در متن مورد نظر موجود است ، صفحاتی که بتوانند این موضوع را رعایت کنند می توانند به راحتی امتیاز مثبت کسب کرده و رتبه ی سایت خود را بالا ببرند .

نکته قابل توجه این است که اگر لینک ها در موتورهای جستجو ثبت شوند و شما بخواهید محتوا و لینک ها را تغییر دهید ، موجب می شود امتیاز منفی برای سایت شما در نظر گرفته شود و به تدریج رتبه ی شما کاهش یابد . پس بهتر این است مطالب را همیشه در سایت خود بصرت آرشیو نگاه دارید  .

کاربران اغلب لینک های مفید را به علاقه مندی های خود (Bookmark) می افزایند . در این صورت موتورهای جستجوگر متوجه ی این موضوع خواهند شد که لینک مورد نظر از اهمیت خاصی برخوردار است و به ان امتیاز مثبت می دهد .

 ارزش نقل قول های مستقیم :

یکی دیگر از مواردی که حائز اهمیت می باشد این است که دیگر سایت ها در رابطه با لینک های شما نقل قول هایی نوشته باشند و به مطلب مورد نظر لینک داده باشند . این امر باعث انتقال ترافیک بالایی به سایت شما می شود . حال اگر صفحه مقصد شامل محتوایی مغایر با محتوای لینک باشد (لینک های دروغین) از نظر گوگل تقلب می باشد و شامل امتیاز منفی می شود . زیرا گوگل سعی میکند لینک های غیر مرتبط را شناسایی کرده و از اعتبار خارج کند .

رتبه بندی صفحات در گوگل :

pageRank ، یک لینک به یک صفحه را به عنوان یک رای در نظر می گیرد و نشانگر اهمیت آن صفحه است . صفحه ای که بیشتر به آن مراجعه شده باشد احتمالا اهمیت بالاتری دارد و در نتیجه رتبه ی بالاتری را کسب می کند . هر صفحه ای که به صفحه ی دیگر لینک شود رتبه ی صفحه مقصد را افزایش می دهد .

PageRank ، با استفاده از لینک ها تنها محبوبیت کلی را اندازه گیری می کند و با نوع موضوع سایت کاری ندارد .در نتیجه ارتباط محبوبیت با موضوع در آن ضعیف است .  اگر pagerank سایتی کاهش یابد گوگل آن سایت را مجازات کرده و کاهش رتبه می دهد در نتیجه امکان دارد در جستجو در صفحات عقب تر قرار گیرد .

PageRank تنها الگوریتم رتبه بندی سایت محسوب نمی شود ولی یکی از محبوبترین الگوریتم ها به حساب می آید .

 الگوریتم های موتورهای جستجوگر برای رتبه بندی به سایت ها معمولا در تغییر است ، بنابراین در رابطه با الگوریتم ها بحثی نخواهیم کرد .

فاکتورها به دو دسته تقسیم می شود : فاکتور های قابل مشاهده که کاربران نیز می توانند آن ها را مشاهده کنند و دسته دوم فاکتورهای نامرئی .

فاکتورهای قابل مشاهده :

فاکتورهای قابل مشاهده شامل موارد زیر می باشد :

–     عنوان صفحه (امتیاز مثبت)

–     سرفصل های صفحه (تگ های Hn) (امتیاز مثبت)

–     تکرار واژه ها (تقلب و امتیاز منفی)

–     لینک هایی که به خارج داده می شوند (لینک به سایت های غیر مرتبط باعث کاهش رتبه و کسب امتیاز منفی می شود)

–     کلیدواژه های موجود در لینک ها ، URL ها و نام دامنه (کلیدواژه های مرتبط با موضوع و متون سایت موجب کسب امتیاز مثبت می شود)

–     ساختار لینک های داخلی و Anchor ها (استفاده از لینک های درونی در سایت و ایجاد نقشه سایت موجب کسب امتیاز مثبت می شود .)

–     موضوع کلی سایت (در صورت مرتبط بودن صفحات و موضوع سایت موتورجستجوگر اعتبار زیادی به آن سایت خواهد داد .)

 فاکتورهای نامرئی :

 • متاتگ ها (متاتگ های مناسب باعث افزایش رتبه ی سایت می شود .)
 • صفات عنوان و Alt (استفاده از صفات title و  Alt در تگ های A و  IMG موجب کسب اعتبار و رتبه می شود.)
 • توجه : هر محتوایی که با استفاده از css یا تکنیک های دیگر به صورت پنهانی ارائه گردد فاکتورهای نامرئی محسوب می شوند و در نتیجه فاقد ارزش می باشند ،در بدترین حالت اینکه اگر به طور گسترده و مداوم از این فاکتورها استفاده شود ممکن است باعث جریمه کل سایت شود .

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

دیدگاه ۳

 • در کل مطالب شما در رابطه با آموزش طراحی و سئو صفحات وب، مفید، جالب و مورد استفاده می باشد.
  تشکر از مطالب ارزنده و پر محتوای شما عزیزان و استادان گرامی…
  سپاس

 • سلام
  سایت بسیار خوبی راه انداختین اونم دو نفری!
  امیدوارم بر خلاف خیلی سایت های ایرانی دیگه در این حوزه بتونین دووم بیارید و روند رو به رشد داشته باشین
  پیشنهاد میکنم:
  در مباحث سئو از فرهنگ غلط backlink سازی دروغین و افزایش رتبه الکسا که بی مورد در کشور ما مهم شده یه مقاله نقد علمی بذارید
  موفق باشید

  • سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون
   انشالله به لطف و یاری خدا با مدرسه مجازی ایرانیان همیشه کنار شما دوستان خواهیم بود .
   بله سعی می کنیم یه مقاله در رابطه با این موضوع تهیه کنیم .
   موفق و پیروز باشید .

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی