آموزش طراحی وب

نحوه‌ی ایجاد دامنه مجازی روی لوکال‌ هاست

شاید برای شما هم پیش اومده که موقع نصب یک اسکریپت، ازتون بخواد که اون رو روی آدرسی نصب کنید که توش نقطه داشته باشه (مثل magento). و یا برخی از فریم ورک های php که برای روترینگ به یک آدرس دامنه نیاز دارن. این مشکل رو میشه با ایجاد یک دامنه مجازی حل کرد

نحوه ی ایجاد دامنه مجازی روی لوکال هاست
شاید برای شما هم پیش اومده که موقع نصب یک اسکریپت، ازتون بخواد که اون رو روی آدرسی نصب کنید که توش نقطه داشته باشه (مثل magento). و یا برخی از فریم ورک های php که برای روترینگ به یک آدرس دامنه نیاز دارن. این مشکل رو میشه با ایجاد یک دامنه مجازی حل کرد

برای ایجاد یک دامنه مجازی ابتدا باید Virtual Host بسازیم؛ هاست مجازی یا virtual host علاوه بر ایجاد دامنه مجازی به شما اجازه میده که سطح دسترسی رو برای ip های محلی (دستگاه هایی که به مودم شما متصل هستند) محدود کنید. مثلا مشخص کنید که لوکال هاست شما از طریق ۱۲۷.۰.۰.۱ و ۱۹۲.۱۶۸.۱.۵ قابل دسترسی باشه.

مراحل ساخت virtual host در wamp

قبل از آموزش لازمه به این نکته توجه کنید؛ اگر شما روی لوکال هاست نهایتا از وردپرس استفاده می کنید من به شما xampp رو پیشنهاد می کنم. اما اگر قراره با ioncube کار کنید یا مجبور باشید بین نسخه های مختلف php سوئیچ کنید و … من به شما wamp رو پیشنهاد میدم، هرچند هردو برنامه در ظاهر یک کار رو انجام میدن اما wamp طوری طراحی شده که سوئیچ کردن بین نسخه های php یا فعال کردن ماژول های آپاچی از طریق رابط کاربری نرم افزار هم امکان پذیره.

مرحله اول) افزودن virtual host به پیکر بندی آپاچی

برای دسترسی به فایل httpd.conf دو راه وجود داره، راه اول اینه که از طریق پوشه apache در نرم افزار wamp روی httpd.conf کلیک کنید، و راه دوم مراجعه به آدرس اصلی فایل هست (C:\wamp\bin\Apache#.#.#\conf\httpd.conf)

نکته: همونطور که اشاره کردم در wamp شما می تونید نسخه های مختلف apache رو نصب کنید بنابر این به جای # شماره نسخه فعلیتون رو قرار بدین.

این فایل رو با یک ویرایشگر متن باز کنید (ترجیحا sublime text، چون جستجوی عبارات راحت تره) و عبارت LoadModule vhost_alias_module رو جستجو کنید و هشتگ (#) قبل این عبارت رو پاک کنید (مطابق شکل زیر)

virtualhost

حالا دوباره در همون فایل عبارت Virtual Hosts رو جستجو کنید و مطابق مرحله قبل؛ هشتگِ قبل Include conf/extra/httpd-vhosts.conf رو بردارید (یا اصطلاحا اون رو از کامنت در بیارید)

مرحله دوم) بروزرسانی فایل پیکربندی virtual host

فایل httpd-vhosts.conf واقع در آدرس C:\wamp\bin\Apache#.#.#\conf\extra\httpd-vhosts.conf رو باز کنید.

vhostپس از باز کردن فایل httpd-vhosts.conf (مطابق شکل زیر) تگ هایی رو می بینید که با <virtualhost> شروع شدن. این تگ ها مشخص کننده شروع و پایان معرفی یک هاست مجازی هستن و مقادیر داخل اونها بسته به شرایط شما میتونه تغییر کنه اما پارامتر های کلی رو در تصویر زیر میتونید مشاهده کنید.

httpd-vhost

معرفی پارامتر های اصلی

پارامتر هایی که در قطعه کد زیر مشخص شده برای ایجاد یک هاست مجازی کافیه مگر اینکه شما نیاز داشته باشید سطح دسترسی فایل و … رو مشخص کنید، که در اینصورت باید مستندات آپاپچی رو مطالعه کنید.

در ایجاد دامنه مجازی می توانید، از دامنه هایی که ثبت شده اند استفاده کنید مثلا یک هاست مجازی بسازید که آدرس دسترسی آن iranweblearn.com باشد، و پس از غیرفعال کردن لوکال هاست دوباره به سرور اصلی که دامنه روی آن قرار دارد متصل می شوید.

مرحله سوم) بروزرسانی فایل hosts

فایل hosts واقع در آدرس C:\Windows\System32\drivers\etc را باز کنید، این فایل برای دستکاری به سطح دسترسی administrator نیاز دارد، بنابر این از طریق زبانه security سطح دسترسی به آن را برای Users روی full control قراردهید. (پس از انجام تغییرات سطح دسترسی را به حالت اولیه برگردانید)

مطابق مثال زیر ای پی لوکال هاست و آدرس دامنه مجازی را به لیست اضافه کنید

hosts
در پایان فراموش نکنید که wamp server را دوباره راهندازی کنید، مراحل فوق در xampp تفاوت چندانی ندارد (بحز آدرس فایل ها که در این مقاله توضیح داده شده)

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

محمد هادی اعظمی

من محمد هادی اعظمی، برنامه نویس و توسعه دهنده نرم افزار هستم. چهار سال است که به طور جدی در این زمینه فعالیت میکنم و با مجموعه های مختلف تحت عناوینی مثل طراح وب، توسعه دهنده نرم افزار و توسعه دهنده وب کار کرده ام.

دیدگاه ۷

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی