آموزش طراحی وب

URL های ایستا و پویا

در این جلسه راجع به URL های ایستا و پویا توضیح جامع خواهیم داد .

SEO

URL های ایستا و پویا

تفاوت URL های ایستا و پویا

در URL های ایستا هر آدرس به یک فایل فیزیکی در سرور اشاره می کند ، بنابراین ، یک خزنه موتور جستجو ، به راحتی به پیمایش صفحات می پردازد . این خزنده در سرتاسر یک وب سایت میخزد و تمام URL ها را به روشی نسبتا ساده و سر راست فهرست می کرد . مشکلاتی مانند محتوای تکراری و تله برای خزنده نوعا وجود ندارد . این URL ها رشته ی جستجو را شامل نمی شوند . با این تعریف ،  URL ی که به یک اسکریپت PHP بدون پارامتر ارجاع می کند ، همچنان ایستا است .  آدرس های ایستا ، حتی آنهایی که با اسریپت php تولید می شوند ، نوعا برای موتور جستجو مشکلی را ایجاد نمی کنند . دو مثال از  URL های ایستا در زیر آمده است :

http://iranweblearn.com/about.html

http://iranweblearn.com/about.php

در  URLهای پویا برای موتورهای جستجوگر مشکل ایجاد می کنند . بسیاری از آدرس های پویا از پارامترهای رشته ای جستجوگری را بکار می برند که  URL های متفاوتی را تولید می کنند که هر کدام محتواهایی بسیار شبیه یا یکسانی را در خود جای می دهند . این موضوع از دید وتورهای جستجو نوعی محتوای تکراری تفسیر می شود و می تواند موجب جریمه صفحات گردد .  URL های پویا آنهایی هستند که رشته ی جستجو همراه با یک علامت سوال در ادامه خود دارند .این رشته برای انتقال پارامتر های مختلف به اسکریپت php استفاده می شود . پارامترهای چندگانه با علامت & تفکیک شده و سپس به رشته جستجو اضافه می شوند . یک  URL پویا به این صورت می باشد .

http://www.iranweblearn.com/products.php?category_id=1&products_id=4

در این مثال products.php یک فایل فیزیکی است که یک اسکریپت php را بر روی سرور در خود جای داده است . در  URL های بالا قسمت پررنگ تر رشته ی جستجو را نشان می دهند . هنگامی که یک مرورگر درخواستی را با رشته ی جستجوی معین به اسکریپت PHP ارسال می کند ، اسکریپت می تواند با توجه به پارامترهای مختلف ، محتوای متفاوتی را در پاسخ ارسال کند .

از آنجایی که خروجی اسکریپت بسته به مقدار رشته جستجو است ، یک موتور جستجو یک نام فایل یکسان با رشته ی جستجوی مختلف را به عنوان یک صفحه وب کاملا متفاوت در نظر میگیرد ، غافل از  اینکه این صفحات ، همه از یک فایل اسکریپتی فیزیکی آمده اند .

با این حال ، اسکریپت الزاما مجبور نیست محتواهای مختلفی را بر اساس ترکیب URL با رشته های جستجوی متفاوت نشان دهد . در واقع همین کار باعث ایجاد محتوای تکراری می شود . مثالی رایج در این مورد وقتی است که پارامتری را که اصلا محتوای نشان داده شده را تغییر نمی دهد ، اضافه می کنید :

http://www.iranweblearn.com/products.php?product_id=2&extra_params=313

http://www.iranweblearn.com/products.php?product_id=2&another_extra_params=313

ID های  Session و دیگر  ID های پیگیری مختلف ، دو مورد از همین دسته هستند . در بدترین حالت ، یک موتور جستجو ممکن است چنین  URL هایی را اصلا فهرست نکند .  بنابراین، تا آنجا که ممکن است نبایست از چنین پارامترهایی استفاده کرد .

خوشبختانه راه های زیادی برای بهبود بخشیدن به  URL ها وجود دارد که در جلسات آینده آنها را معرفی خواهیم کرد .

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

۱ دیدگاه

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی