آموزش طراحی وب

مدرسه مجازی ایرانیان

دسته بندی موضوعات
سفارش تبلیغات

نسخه های CSS

نسخه های CSSفصل اول : مبانی CSS

جلسه دوم : نسخه های CSS

اولین نسخه ی css  ، نسخه ۱ بود که در ماه دسامبر سال ۱۹۹۶ توسط کنسرسیوم تعیین استانداردهای وب (w3c) منتشر شد . در این نسخه ، خواصی برای تعیین نوع فونت ، تراز متن ، فاصله ی عناصر و ایجاد لیست ها ، اندازه ی فضای اشغالی توسط تگ ها و تعیین حاشیه برای انها پیش بینی شده بود . CSS1 برخی موارد ضروری برای تعیین ظاهر عناصر همانند تعیین رنگ ها و تصویر پس زمینه و رنگ متون انها یا تعیین مکان یک تگ برای قرارگیری در سمت چپ یا راست را به همراه نداشت .

Css نسخه ۲ در سال ۱۹۹۸ معرفی شد و تعداد زیادی از خواصی را که طراحان صفحات وب به آنها نیاز داشتند در برداشت . امکان ایجاد کادرهایی که عناصر دیگر را دربر میگرفتند ، تعیین مکان آنها در جهات مختلف ، Selector ها ، ادغام فایل های  CSS و بسیاری امکانات دیگر از این جمله بودند.

پیاده سازی برخی از استانداردهای CSS نسخه ۲  بسیار مشکل بود . به همین دلیل ، کنسرسیوم تعیین استانداردهای وب تصمیم به اصلاح آنها گرفت و نام نسخه ی اصلاح شده را “ Cascading Style Sheets , Level 2 Revision 1 “ گذاشت که به اختصار Css2.1 نامیده می شود .

امروزه اگر صحبتی از Css نسخه ی ۲ به میان می آید ، مقصود همان CSS نسخه ۲.۱  است ؛ چون CSS نسخه ی ۲ هیچگاه توسط مرورگرها پذیرفته نشد .

کار بر روی نسخه ۳ به مدت چهار سال طول کشید و روند کندی داشت . در CSS3 قابلیت های پیش بینی شده به قسمت های مختلفی تقسیم شده اند . در حقیقت نوعی دسته بندی بر روی قابلیت های مختلف صورت پذیرفته است تا هر قسمت از قسمت دیگر مجزا باشد . هم اکنون برخی از امکانات CSS3 توسط برخی مرورگرهای قدیمی پشتیبانی نمی شود .

برخی از امکاناتی که در CSS3 در نظر گرفته شده اند ، شامل : ایجاد متون چند ستونی ، حاشیه های گرد، تعیین میزان شفافیت عنصر ، استفاده از رنگ هایی که در مدهای  RGBA , HSL , HSLA تعریف شده اند و ایجاد سایه برای متون و … است .  بهترین مزیت استفاده از نسخه ۳ این است که شما می توانید یک قالب را با استفاده از تکنیک های جدید CSS بدون نیاز به تصاویر با کیفیت عالی کدنویسی کنید .

کیفیت در css3

در زمان انتشار این مقاله ، نسخه CSS3 آخرین نسخه ی CSS می باشد که عموم در حال استفاده از این نسخه هستند .  در مقالات آتی امکانات جدید CSS را بصورت مفصل توضیح خواهیم داد .

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

<<

>>

اگر این آموزش برای شما مفید بود با دوستان خود به اشتراک بگذاریدسفارش تبلیغات

گردآوری و تالیف : میترا رحیمی

بنیانگذار و نوسنده در مدرسه مجازی ایرانیان و سردبیر ماهنامه طراحی وب همچنین مدرس و مسلط به برنامه نویسی سمت سرور با PHP MVC و برنامه نویسی سمت کلاینت با html 5 , css3 , jquery , مبانی سئو و سیستم مدیریت محتوای وردپرس

خوراک خوشمزه و علمی روزانه
با وارد کردن ایمیلتون در فیلد روبرو آموزش های جذاب و vip دریافت نمایید

آموزش های مرتبط با این مطلب

دیدگاه های مخاطبین

لطفا تنها دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب ارسال نمایید، سوالات را از طریق سامانه پرسش و پاسخ مطرح نمایید. سوالات در دیدگاه ها تایید نخواهد شد.

وبلاگ مدرسه

مختصری درباره ما
مدرسه مجازی ایرانیان در زمینه آموزش علوم و فنون طراحی و برنامه نویسی صفحات وب اعم از آموزش زبان های برنامه نویسی و کدنویسی و همچنین آموزش طراحی گرافیک توسط نرم افزارهای گرافیکی پیکسلی و برداری فعالیت دارد .
ورود به وبلاگ

مدرسین مدرسه

  • حسین همت یار

    حسین همت یار

    مدرس ، طراح رابط کاربری وب و موبایل با 8 سال سابقه ی فعالیت حرفه ای

سوابق کامل

آخرین پرسش و پاسخ ها

آخرین پرسش و پاسخ ها
شما هم سوالی دارید ؟