آموزش طراحی وب

نسخه های CSS

در این جلسه نسخه های css رو معرفی می کنیم .

نسخه های CSSفصل اول : مبانی CSS

جلسه دوم : نسخه های CSS

اولین نسخه ی css  ، نسخه ۱ بود که در ماه دسامبر سال ۱۹۹۶ توسط کنسرسیوم تعیین استانداردهای وب (w3c) منتشر شد . در این نسخه ، خواصی برای تعیین نوع فونت ، تراز متن ، فاصله ی عناصر و ایجاد لیست ها ، اندازه ی فضای اشغالی توسط تگ ها و تعیین حاشیه برای انها پیش بینی شده بود . CSS1 برخی موارد ضروری برای تعیین ظاهر عناصر همانند تعیین رنگ ها و تصویر پس زمینه و رنگ متون انها یا تعیین مکان یک تگ برای قرارگیری در سمت چپ یا راست را به همراه نداشت .

Css نسخه ۲ در سال ۱۹۹۸ معرفی شد و تعداد زیادی از خواصی را که طراحان صفحات وب به آنها نیاز داشتند در برداشت . امکان ایجاد کادرهایی که عناصر دیگر را دربر میگرفتند ، تعیین مکان آنها در جهات مختلف ، Selector ها ، ادغام فایل های  CSS و بسیاری امکانات دیگر از این جمله بودند.

پیاده سازی برخی از استانداردهای CSS نسخه ۲  بسیار مشکل بود . به همین دلیل ، کنسرسیوم تعیین استانداردهای وب تصمیم به اصلاح آنها گرفت و نام نسخه ی اصلاح شده را “ Cascading Style Sheets , Level 2 Revision 1 “ گذاشت که به اختصار Css2.1 نامیده می شود .

امروزه اگر صحبتی از Css نسخه ی ۲ به میان می آید ، مقصود همان CSS نسخه ۲.۱  است ؛ چون CSS نسخه ی ۲ هیچگاه توسط مرورگرها پذیرفته نشد .

کار بر روی نسخه ۳ به مدت چهار سال طول کشید و روند کندی داشت . در CSS3 قابلیت های پیش بینی شده به قسمت های مختلفی تقسیم شده اند . در حقیقت نوعی دسته بندی بر روی قابلیت های مختلف صورت پذیرفته است تا هر قسمت از قسمت دیگر مجزا باشد . هم اکنون برخی از امکانات CSS3 توسط برخی مرورگرهای قدیمی پشتیبانی نمی شود .

برخی از امکاناتی که در CSS3 در نظر گرفته شده اند ، شامل : ایجاد متون چند ستونی ، حاشیه های گرد، تعیین میزان شفافیت عنصر ، استفاده از رنگ هایی که در مدهای  RGBA , HSL , HSLA تعریف شده اند و ایجاد سایه برای متون و … است .  بهترین مزیت استفاده از نسخه ۳ این است که شما می توانید یک قالب را با استفاده از تکنیک های جدید CSS بدون نیاز به تصاویر با کیفیت عالی کدنویسی کنید .

کیفیت در css3

در زمان انتشار این مقاله ، نسخه CSS3 آخرین نسخه ی CSS می باشد که عموم در حال استفاده از این نسخه هستند .  در مقالات آتی امکانات جدید CSS را بصورت مفصل توضیح خواهیم داد .

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

۱ دیدگاه

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی