آموزش طراحی وب

css چیست؟

در این جلسه اموزشی در رابطه با تاریخچه ی کدنویسی صحبت می کنیم و css را توضیح میدهیم .

css چیست؟فصل اول : مبانی CSS

جلسه اول : Css چیست؟

قبل اینکه بخوام Css  رو تعریف کنم ، باید راجع به صفحات وب توضیح بدم ، یه صفحه وب شامل متن ، صوت ، تصویر و … هست . برای اینکه اجزای وب کنارهم قرار بگیرند از html استفاده می کنیم ، با استفاده از عناصر و تگ های HTML می تونیم متون ، تصاویر ، ویدئوها ، صوت ها و … رو کنار هم قرار بدیم و برای کاربرای سایت نمایش بدیم . حدود چند سال پیش برای ترکیب بندی و لایه بندی صفحه ی وب از جدول استفاده می کردند که به این سبک کدنویسی table base میگفتند . با استفاده از جدول دو ستون یا سه ستون ایجاد می کردند و با ادغام سطرها و سلول های جدول صفحه ی سایت رو لایه بندی می کردند . استفاده از جدول یکسری معایب به همراه داشت ، مثلا سایت رو سنگین میکرد یا لود زیبایی در ابتدای سایت نداشت و برای سئوی سایت هم چندان مناسب نبود ، در اون زمان هم از Css تا حدودی استفاده میشد اما نه به وسعت امروز . امروزه این نوع سبک طراحی منسوخ شده و table base جای خودشو به  div base داده .

از زمانی که سبک کدنویسی تغییر کرد و پیشرفت کرد استفاده از Css یک امر عادی بشمار اومد . با استفاده از Div ها و Css می تونید به راحتی و بسیار سبک قالب سایتتون رو لایه بندی و طرح بندی کنید و اجزای صفحه ی وب رو بصورت کاملا شکیل استایل دهی کنید و در سایت به معرض نمایش دربیارید . حالا میریم سر اصل مطلب یعنی Css اصلا چی هست؟!

css

Css مخفف Cascading Style Sheets است . css در نسخه های مختلفی به بازار وب عرضه شد که در جلسه ی آینده بطور مفصل درباره نسخه های css صحبت می کنیم . فایل استایلها با فرمت CSS ذخیره میشوند. سی اس اس از یک سری کد تشکیل شده که با استفاده از این کدها می تونید به راحتی به عناصر HTML استایل بدید ، به عنوان مثال میتونید تعریف کنید که سرتیتر خبر با فونت ضخیم آبی رنگ از خانواده  Tahoma نمایش داده بشه که این تعریف رو به صورت زیر مینویسید :

 با استفاده از دستور بالا و دستورهایی مشابه دستور بالا می تونید به راحتی تمامی عناصر وب رو استایل دهی کنید . در جلسه ی سوم نحوه ی استفاده از Css هارو توضیح میدم و در جلسات آینده با تمامی دستورات و کدهای CSS آشنا خواهید شد و می تونید یک قالب گرافیکی رو به راحتی به یک صفحه وب تبدیل کنید . پس با مدرسه مجازی ایرانیان همراه باشید .

خوب امیدوارم تونسته باشم مفهوم css رو به خوبی رسونده باشم 😉

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

دیدگاه ۸

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی