آموزش طراحی وب

Mode ها و کانال های رنگی

در این نوشته قصد داریم در مورد Mode و در حقیقت کانال های رنگی موجود صحبت کنیم

GRAPHICسلام به شما علاقه مندان گرافیک در مدرسه مجازی ایرانیان ،

پیرو مطالب قبلی در این جلسه با یکی دیگه از مطالب فصل دوم گرافیک در خدمتتون هستم . در این نوشته قصد داریم در مورد Mode و در حقیقت کانال های رنگی موجود صحبت کنیم :

کانال های رنگی در حقیقت تشکیل شده از رنگ هایی هستند که به وسیله اون رنگ ها ، تصاویر مختلفی با در کنار هم قرار گرفتن پیکسل های متعدد ساخته میشه . کانال های رنگی مختلفی وجود داره که ما به تعدادی از اونها اشاره میکنیم :

 

  •  RGB Color
  • CMYK Color
  • Grayscale

 

Color Mode

منظور از Color Mode همون کانال های رنگی هست که رنگ های موجود در تصاویر رو به وجود میارن .

Colour_Wheel_2_CMYK_RGB

کانال رنگی RGB

همونطور که در چند نوشته قبلی مثل ” تفاوت گرافیک وب و گرافیک چاپ ” و ” استاندارد های گرافیک برای وب ” در مورد کانال های رنگی توضیح دادیم و به خصوص روی کانال های RGB و CMYK زیاد صحبت کردیم . ولی خب به خاطر اینکه این مطلب فقط مربوط به کانال های رنگی هست اینجا هم من توضیحاتی رو ذکر میکنم و تعاریف کلی این کانال ها رو عرض میکنم .

کانال رنگی RGB یکی از کانال های رنگی هست که در وب و موارد دیگه ازش استفاده میکنیم . کانال رنگی RGB از رنگ های Red قرمز ، Green سبز ، Blue آبی تشکیل شده و کلیه تصاویری که Mode رنگی اونها RGB هست از ترکیب این چند رنگ به وجود اومدن . به عبارت دیگه این سه رنگ ، رنگ های اصلی هستند که سایر رنگ ها در این کانال رنگی با ادغام این سه رنگ با درصد های کم و زیاد به وجود میان .

 

کانال رنگی CMYK

کانال رنگی CMYK یکی از کانال هایی هست که در گرافیکی پرینتی و چاپی از اون استفاده میشه . کانال رنگی CMYK از رنگ های Cyan فیروزه ای ، Magenta سرخابی ، Yellow زرد و Black مشکی یا سیاه تشکیل شده و کلیه تصاویری که با Mode رنگی CMYK هست از ترکیب این چند رنگ به وجود اومدن . به شکل ساده تر بخوام براتون توضیح بدم ، این چهار رنگ ، رنگ های اصلی هستند که سایر رنگ ها در این کانال رنگی با ادغام این چهار رنگ با درصد های کم و زیاد به وجود میان .

rgb_cmyk

کانال رنگی GrayScale

در این کانال رنگی ، تنها ۲ طیف رنگی سیاه و سفید مورد استفاده قرار میگیره و در حقیقت همه تصاویری که توسط این کانال رنگی ساخته میشه به صورت سیا و سفید و یا خاکستری در وسعت زیاد هست .

 

امیدوارم معنا و مفهوم اصلی Color Mode ها و یا همون کانال های رنگی رو متوجه شده باشید و بدونید که تصاویر مختلف با کانال های مختلف توسط چه رنگی هایی به وجود میان . در جلسات بعدی در مورد روانشناسی رنگ ها و … صحبت خواهیم کرد .

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

 

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

دیدگاه ۲

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی