آموزش طراحی وب

Workspace های مختلف فتوشاپ

در این جلسه در مورد Workspace های مختلف فتوشاپ صحبت میکنیم و انواع اونها رو برای شما توضیح خواهیم داد

GRAPHIC

سلام به همه شما دوستان و همراهان همیشگی ما ،

بعد از تقریبا یک هفته دوباره خدمتتون رسیدم تا بتونم آموزش هایی مفید رو در اختیارتون قرار بدم . این یک هفته به دلیل برگزاری و درگیری های دوره های آموزشی موفق به بروزرسانی بخش گرافیک نشدم که ازتون بی نهایت پوزش میخوام 🙂

در این جلسه قصد داریم فصل سوم آموزش گرافیک رو با آموزش نرم افزار فتوشاپ شروع کنیم . ما در فصل های سوم تا پنجم نرم افزار فتوشاپ ( وب )  را به شما از مبتدی تا پیشرفته آموزش خواهیم داد و امیدواریم که بتونید نهایت استفاده رو از این مطالب آموزشی ببرید .

خب بریم سراغ جلسه اول از فصل سوم آموزش گرافیک

 

Workspace چیست ؟

منظور از وُرک اسپیس Workspace ، فضای کار هست . اینبخش در نرم افزارهایی مانند Photoshop ، Autocad , 3DsMax و … وجود داره . به عبارتی وُرک اسپیس Workspace به شما این امکان رو میده تا بتونید جعبه ابزار های خودتون رو به هر شکلی که علاقه دارید و راحت تر هستین در محیط نرم افزار چیدمان و استفاده کنین .

 

وُرک اسپیس ها در فتوشاپ CC

در فتوشاپ Workspace های مختلفی به صورت پیش فرض وجود داره که شما میتونید در صورت تمایل از اونها استفاده کنین و یا حتی خودتون اقدام به ساختن یک وُرک اسپیس ویژه کنین 🙂

 

نحوه دسترسی به وُرک اسپیس های پیش فرض فتوشاپ CC

برای دسترسی به WorkSpace های پیش فرض فتوشاپ که در زیر براتون توضیح میدم ، میتونید به چند روش عمل کنین :

 • استفاده از منوی Window و مراجعه به گزینه WorkSpace و مشاهده وُرک اسپیس های پیش فرض
 • استفاده از پنل سمت راست زیر دکمه ی خروج از نرم افزار [ برای فهم بهتر این مورد به تصویر زیر دقت کنید ]

WorkSpace1

وُرک اسپیس های پیش فرض در فتوشاپ CC عبارت اند از :

 • Essentials
 • What’s New
 • ۳D
 • Motion
 • Painting
 • Photography
 • Typography
 • Reset
 • New Workspace
 • Delete Workspace

 

مفهوم وُرک اسپیس های پیش فرض فتوشاپ CC

برای اینکه بتونم وُرک اسپیس های پیش فرض فتوشاپ رو براتون توضیح بدم لازم بود تصویری از این بخش در فتوشاپ آماده کنم تا بتونید بهتر متوجه بشید :

WorkSpace

در تصویر بالا من گزینه های مختلقف رو براتون شماره بندی کردم که طبق اولویت شماره ای در زیر در مورد هر کدام توضیح خواهم داد :

شماره ۰ : این حالت پیش فرض رو من خودم ایجاد کردم تا در شماره ۹ به شما توضیح بدم که امکان ساختن Workspace مورد علاقه شما هست .

شماره ۱ : این گزینه ابزار های عمومی فتوشاپ رو در کنار هم در اختیار شما قرار میده که میتونید از اونها استفاده کنید و تنها مربوط به محوریت موضوعی خاصی نیست .

شماره ۲ : این گزینه ابزارهایی که در این نسخه از فتوشاپ دست خوش تغییر شدند رو به شما یادآوری میکنه تا شما بتونید اونها رو بررسی کنین و از ابزار های جدید و تغییرات اونها با خبر بشید .

شماره ۳ : این گزینه کلیه ابزارهای سه بعدی فتوشاپ رو در کنار هم برای شما تنظیم میکنه تا بتونید به صورت منسجم از اونها استفاده کنین .

شماره ۴ : این گزینه کلیه ابزارهای مورد نیاز برای فعالیت های متحرک مانند ساخت انیمیشن ها ، اکشن ها و … رو در کنار هم برای شما قرار میده تا بتونید به صورت منسجم از اونها استفاده کنین .

شماره ۵ : این گزینه کلیه ابزارهای مورد نیاز برای فعالیت های Digital Painting و یا نقاشی دیجیتالی استفاده میشه رو در کنار هم برای شما قرار میده تا بتونید به صورت منسجم از اونها استفاده کنین .

شماره ۶ : این گزینه کلیه ابزار های مورد نیاز برای فعالیت های فتوگرافی یا به عبارتی ابزارهایی که مربوط به بخش تغییر نگ ، ادغام رنگ ها ، نورها و .. هست رو به همراه تعدادی ابزار عمومی در کنار هم برای شما قرار میده تا بتونید به صورت منسجم از اونها استفاده کنین .

شماره ۷ : این گزینه کلیه ابزارهای مورد نیاز برای فعالیت های تایپوگرافیک و استفاده از فونت ها و نوشت ها رو در کنار هم برای شما قرار میده تا بتونید به صورت منسجم از اونها استفاده کنین .

شماره ۸ : این گزینه ابزارهای مورد استفاده شما در وُرک اسپیس فعال مورد نظر رو به حالت اولیه و پیش فرض بر میگردونه .

شماره ۹ : این گزینه همونطور که مشخص هست برای ساختن و ایجاد یک وُرک اسپیس جدید به کار میره . شما این امکان رو دارید که بتونید ابزار های مختلف رو به صورت دلخواه خودتون در صفحه کار فتوشاپ بچینید و اونو به عنوان یک WorkSpace ذخیره کنید و همیشه از اون استفاده کنین . [ برای فهم بهتر به تصویر زیر دقت کنید ]

WorkSpace2

شماره ۱۰ : این گزینه این امکان رو به شما میده که بتونید وُرک اسپیس مورد نظرتون رو از لیست حذف کنین .

شماره ۱۱ : این گزینه هم پنجره ای رو برای شما باز میکنه که میتونید برای هر وُرک اسپیس یک کلید میانبر انتخاب کنید و یا اونو به منو ها اضافه کنید .

 

خب  در این جلسه در مورد وُرک اسپیس های مختلف فتوشاپ صحبت کردیم و توضیحات مفید و جامعی در اختیار شما قرار دادم . امیدوارم مباحثی که در این جلسه در موردشون صحبت کردم مورد استفادتون قرار بگیره و بتونه علمی به گنجینه علوم شما اضافه کنه 🙂

در جلسه بعدی در مورد Arrange ها در فتوشاپ صحبت میکنیم .

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

 

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی