آموزش طراحی وب

نحوه ی نوشتن و درج stored procedure در MySql

در جلسه ی گذشته در رابطه با اینکه stored procedure چی هست و چیکار میکنه صحبت کردیم .در این جلسه نحوه ی نوشتن و درج stored procedure در MySql رو همراه با مثال خدمتتون توضیح میدیم.

Database

نحوه ی نوشتن و درج stored procedure در MySql

باسلام خدمت همراهان همیشگی مدرسه مجازی ایرانیان

در جلسه ی گذشته در رابطه با اینکه stored procedure چی هست و چیکار میکنه صحبت کردیم .در این جلسه نحوه ی نوشتن و درج stored procedure در MySql رو همراه با مثال خدمتتون توضیح میدیم.

 

نحوه ی نوشتن Stored Procedure ها در MySql

sp_name نام SP هست ، پارامترهایی که داخل پرانتز جلوی نام SP هست، پارامترهای ورودی هستند که در صورتی استفاده می شوند که بخوایم از شرط ها در دستورات استفاده کنیم و یا یه پارامتر به کوئری پاس بدیم. با IN شروع میشه بعد نام پارامتر رو مینویسیم و بعد نوع داده ای اون رو مشخص میکنیم .

بعد از گزینه  BEGIN کوئری مورد نظرمون رو مینویسیم و بعد با END به SP خاتمه میدیم.

 

نحوه ی صدا زدن Stored Procedure ها در php و  MySql

 

مثال برای نوشتن و پیاده کردن  Stored Procedure ها

فرض کنید یک جدول داریم به نام  users که قراره یک sp بنویسیم و اطلاعات تمامی کاربران این جدول رو بگیریم. برای این کار کافیه از دستور  Select در MySql استفاده کنیم. در اینجا چون قراره اطلاعات همه ی کاربرهارو بگیریم پس شرطی هم برای نوشتن نداریم بنابراین پارامتر ورودی هم نداریم:

خوب حالا این SP رو نوشتیم برای درج اون در MySql باید به phpmyadmin بریم. دیتابیس مورد نظر رو انتخاب کنید و گزینه sql رو کلیک کنید:

sp

همونطور که در بالا میبینید، sp نوشته شده رو در کادر sql کپی می کنید، انتهای END دو عدد $$ و برای گزینه  Delimiter هم دو عدد $$ قرار میدید، حالا دکمه  Go رو بزنید، اگر Sp شما مشکلی نداشته باشه، با رنگ سبز رنگ اون رو بالای کادر SQL مینویسه و sp رو در mysql ذخیره میکنه در صورتی که مشکل داشته باشه خطای شمارو بهتون نمایش میده. برای مشاهده sp های نوشته و ذخیره شده میتونید به گزینه Routines برید و تمامی sp هایی که نوشتید رو ببینید.

خوب حالا SP که نوشتیم رو میخوایم در قالب php فراخوانی کنیم و نتایج رو نمایش بدیم. همونطور که در جلسه ی “ گرفتن اطلاعات یک جدول و نمایش آن با PDO ” و ” امنیت بیشتر در  PDO با  prepared ” آموزش دادیم، روند رو طی میکنیم فقط بجای نوشتن کوئری بصورت مستقیم در php از sp نوشته شده استفاده میکنیم:

دیدید که اصلا سخت نیست و خیلی راحت تونستید این کار رو انجام بدید. اگر تمامی جلسات رو از ابتدای سیاره mysql تا این جلسه مطالعه کرده باشید تا اینجا متوجه شدید PDO چی هست و چطور میتونید از اون استفاده کنید، همینطور یاد گرفتید چطور با PDO برنامه نویسی سمت سرور به زبان PHP انجام بدید، در این جلسه هم یاد گرفتید که برای امنیت بیشتر، کوئری هارو بصورت مستقیم در php ننویسید و اونهارو بصورت sp در mysql ذخیره کنید و در php اونهارو فراخوانی کنید.

فقط کافیه کمی سازماندهی تو کدهاتون بلد باشید و خلاقیت به خرج بدید تا بتونید به راحتی یه سایت رو پیاده سازی کنید. برای یادگیری دستورات php مثل توابع و … فصول مبحث PHP رو مطالعه کنید، به زودی تمامی فصول رو تکمیل میکنم.

از این به بعد sp ها و کوئری های متنوع رو در سیاره mysql قرار میدم تا بتونید استفاده کنید.

امیدوارم که این جلسه هم براتون مفید بوده باشه.

موفق و پاینده باشید.

دوستان عزیز مطالبی که در سیاره ی MYSQL منتشر میشه رو در سایت های مختلف کپی نکنید ، لطفا برای انتشار علم بطور صحیح و حمایت از مدرسه مجازی ایرانیان ، اونهارو از طریق مدرسه مجازی ایرانیان در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

دیدگاه ۳

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی