آموزش طراحی وب

اصطلاحات فنی

در جلسات آتی امکان داره با یکسری اصطلاحات روبرو بشید که بهتر دیدم در ابتدا برخی از این اصطلاحات رو برای شما دوستان عزیز توضیح بدم .

اصطلاحات فنی

فصل اول : مبانی wordpress

جلسه سوم : اصطلاحات فنی

در جلسات آتی امکان داره با یکسری اصطلاحات روبرو بشید که بهتر دیدم در ابتدا برخی از این اصطلاحات رو برای شما دوستان عزیز توضیح بدم .

Absolute URL  چیست؟

یک URL (آدرس) کامل :

مسیر فایل با دایرکتوری ریشه شروع می شود ، بین مسیر از slash استفاده می کنیم تا به نام فایل برسیم :

مثال : http://www.iranweblearn.com/files/path.php

URL چیست ؟

URL مخفف Uniform Resource Identifier می باشد . که شامل یک رشته از کاراکترهایی است که یک محل یا یک آدرس را روی اینترنت نشان می دهد و تعیین می کند که چگونه باید به این منابع دسترسی پیدا کرد .

Admin Bar  یا نوار مدیریت :

یک نوار ابزار است که برای دسترسی سریع به گزینه های پنل مدیریت استفاده می شود .

Apache یا آپاچی چیست؟

یک برنامه سرویس دهنده وب است که نقش کلیدی در توسعه دنیای وب ایفا می کند .

LocalHost یا لوکال هاست :

جهت راه اندازی یک سایت شما ابتدا آن را در کامپیوتر شخصی خود پیاده سازی می کنید ، تنظیمات لازم را روی آن اعمال می کنید و سپس آن را به هاست اصلی انتقال می دهید . برای ایجاد این فضا در کامپیوتر شخصی خود باید با استفاده از Xampp یا wampp فضایی به نام لوکال هاست ایجاد کنید . که طی جلسات آینده نحوه نصب Xampp و ایجاد لوکال هاست را آموزش خواهیم داد ، علاوه بر آن یک فیلم آموزشی نیز تولید و برای دانلود در دسترس عموم قرار خواهیم داد.

Chmod

یک دستور برای تغییر سطح دسترسی پرونده ها در هاست می باشد که مخفف  change mode می باشد .

Class کلاس

یک گروه از استایل های CSS می باشند که در تمام عناصر HTML قابل دسترسی هستند .

Cpanel یا کنترل پنل :

یکی از نرم افزارهای محبوب مدیریت تحت وب است ، که به کاربر اجازه ی پیکربندی هاست را می دهد . عامل محبوبیت این نرم افزار سادگی و طراحی زیبای آن است .

GMT :

GMT یا  Greenwich Mean Time زمان محلی گرینویچ ، یک منطقه زمانی است که برای اندازه گیری زمان دیگر مناطق جهان مورد استفاده قرار میگیرد . زمان محلی تمام نقاط جهان بر اساس فاصله زمانی از گرینویچ انگلستان محسوب می شود .

phpMyAdmin :

یکی از مهم ترین قسمت های مدیریت یک وب سایت phpmyadmin است که وظیفه ی مدیریت پایگاه داده را بر عهده دارد . در صورتی که سایت شما داینامیک باشد ، پایگاه داده قلب آن می باشد .

RDF :

مخفف  Resource Description framework می باشد . وردپرس می تواند خروجی RFD را برای نشانی های نوشته ها در وب سایت تولید کند . همانند RSS برای پیوند به محتوای سایت مورد استفاده قرار میگیرد .

SSL :

SSl به معنی لایه ی سوکت های امن است . این پروتکل برای امنیت در انتقال اطلاعات ، بیشتر در مواقعی که با پایگاه داده ارتباط برقرار می شود و یا پست الکترونیکی ، نمابرهای اینترنتی و پیام های فوری در اینترنت به کار می رود.

SSH :

SSH پروتکلی است که به شما اجازه می دهد تا به کامپیوتر سرور به صورت ریموت یا از راه دور متصل شوید تا بتوانید سرور را مدیریت کنید .

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

 

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

دیدگاه ۷

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی