آموزش طراحی وب

مقدمات ایمن سازی وردپرس

متاسفانه خیلی از مشکلاتی که در زمینه امنیت وردپرس پیش می‌اید به دلیل سهل انگاری [..]

WORDPRESS1

 

سلام و درودی بی‌انتها بر همراهان مدرسه مجازی ایرانیان؛

خیلی از دوستان سوال می‌کنند که روش‌های ایمن‌سازی وردپرس چیست ؟ آیا نصب و فعال‌سازی افزونه‌های ضدجاسوسی و امنیت ٬ کافی‌ست ؟ چه شیوه‌ها و روش‌هایی برای افزایش امنیت وردپرس موجود است ؟ چرا با نصب افزونه‌های امنیتی بازهم هک می‌شوم ؟

وردپرس راه زیادی را تا کنون طی کرده و هسته‌ی اصلی وردپرس پایدار و تقریبا بدون مشکل امنیتی است ٬ در ضمن اگر مشکل امنیتی نیز یافت شود به سرعت نگارش تازه برای دریافت و به‌روزرسانی در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

اما متاسفانه خیلی از مشکلاتی که در زمینه امنیت وردپرس پیش می‌اید به دلیل سهل‌انگاری کاربرست . این سهل‌انگاری می‌تواند به‌خاطر نصب افزونه‌ها و یا پوسته‌های خراب و یا میزبانی سایت بر روی سرورهای ضعیف باشد !

در این فصل ۳ جلسه‌ای سعی کردم اکثر روش‌های افزایش امنیت وردپرس از پایه تا پیشرفته را مورد بررسی قرار دهم تا کاربران دیگر نگران موضوع امنیت در زمینه وردپرس نباشند ! اما نترسید ! این فصل با این ۳ جلسه خاتمه نمی‌یابد !

خب ٬ در این جلسه یک سری نکات پایه و ابتدایی رو ذکر می‌کنم :

۱. وردپرس را به روز نگه‌دارید !

توسعه‌دهندگان وردپرس به صورت مداوم مشکلات امنیتی وردپرس را مورد بررسی قرار می‌دهند و پس از رفع مشکل پرونده‌های جدید را برای دریافت و به‌روز رسانی در دسترس کاربران قرار می‌دهند . پس همیشه به‌روز باشید !

۲. رایانه و ارتباطات بی‌سیم‌تان را ایمن نگه‌دارید !

به یاد داشته باشید که نرم‌افزار‌های جاسوسی و بدافزارها موجود در شبکه‌ی و رایانه‌ی خانگی‌تان می‌توانند به سایت‌تان آسیب بزنند ! زمانی که شما به درگاه‌های مختلف سایت‌تان متصل می‌شوید و یا پرونده‌ای را در سایت‌تان ارسال می‌کنید این بدافزارها می‌توانند به‌صورت قاچاق وارد پرونده‌های سایت‌تان شوند .

۳. افزونه و پوسته‌ها را از مخزن مطمئن دریافت کنید .

این یک تکنیک نیست ! یک هشدار است ! چرا که شما با دریافت پوسته و افزونه‌ها از هر سایتی هکرها را به صرف شام به سایت‌تان دعوت می‌کنید ! مطالعات نشان داده از ۱۰ سایت برتر برای جستجوی “free wordpress themes” ٬ ۸ سایت دارای کدهای مخرب جاسازی‌شده ٬ در کدهایشان هستند !

۴. میزبان مناسب پیدا کنید !

اگر دقت کرده باشید یکی از ویژگی‌هایی که اکثرا در میزبانی سایت‌ها به دنبال آن هستیم ٬ صحبت پشتیبان‌گیری‌ از اطلاعات است ! که خیلی از میزبانان به جای مانور بر مبحث امنیت بر این موضوع تاکید می‌کنند ” که بله ما میزبان قوی‌ای هستیم و پشتیبان گیری ماهانه و هفتگی و روزانه داریم و فلان و بهمان ! ” اما آیا پشتیبان‌گیری کافی‌ست ؟ مسلما خیر ! میزبان خوب باید از ایجاد سایت‌های مخرب و سایت‌های که ضعف امنیتی دارند ٬ جلوگیری کند که متاسفانه این موضوع به خوبی پیگیری نمی‌شود ! و خیلی مواقع در میزبانان اشتراکی ٬ شما تقاص ضعف دیگری را پس می‌دهید ! همچنین یک میزبان خوب باید در مقابل مشکلات امنیتی واکنش مناسبی نشان دهد و دیگر ویژگی مهم یک میزبان خوب ٬ پشتیبانی عالی‌ست !

۵. گزیش یک رمز عبور مناسب !

برای بخش‌های مدیریتی که نیاز به رمزعبور دارند ٬ از رمزعبور مناسب و مستحکم استفاده کنید ! از استفاده‌ی نام ٬ تاریخ تولد و شماره موبایل بپرهیزید ! اگر حافظه خوبی در به خاطر سپردن این گونه رمز‌ها ۱۲GAsfx#$2 ندارید ! سعی کنید رمزهای عبور ترکیبی بسازید ؛ به عنوان مثال نام و تاریخ تولد و شماره شناسنامه‌تان را باهم ترکیب کنید و یک رمزعبور قوی ایجاد کنید !

۶. به‌روز باشید !

همیشه افزونه‌ها و پوسته‌های خود را به‌روز نگه‌دارید تا مشکل امنیتی از طریق افزونه‌ها و پوسته‌ها برای‌تان به‌وجود نیاید.

خب حال ممکن است بگویید خب این‌ها که نکات خاصی نبودند و همه‌جای وب از این نکات پر است ! اما دوستان عزیز توجه داشته باشند که عدم رعایت این نکات پیش‌پا افتاده گاهی مشکل‌ساز می‌شود !

در جلسه بعدی تکنیک‌های افزایش امنیت وردپرس کمی پیشرفته‌تر می‌شوند ! 😉

نویسنده : دانیال حاتمی

تهیه شده در مدرسه مجازی ایرانیان

حسین همت یار

نویسنده در مدرسه مجازی ایرانیان ، دانشجوی رشته IT ، طراح وب و علاقه مند به تازه های دنیای اینترنت و وب و البته لینوکس

۱ دیدگاه

نظرسنجی

به کدام دسته موضوعی علاقه مند هستید؟

اموزش تصادفی